Diskuzní klub hráčů online her
Home | Profile | Novy ucet | Active Topics | Active Polls | Members | Private Messages | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

.
 All Forums
 Age of Conan
 Age of Conan - General
 Obecný pokec
 New Topic  New Poll New Poll
 Reply to Topic
 Printer Friendly
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 48

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 10/04/2008 :  18:51:30  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
nepatrim mezi klikery.. bytostne to nesnasim.. pouzivam na 90% ikonek klavesnici ;-D bylo to mysleno obrazne.

mam dotaz - zkousel nekdo demonistu? jak se hraje?


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.
Go to Top of Page

Ilinia
New Member

240 Posts

Posted - 10/04/2008 :  19:57:51  Show Profile  Send Ilinia an ICQ Message Send Ilinia a Private Message  Reply with Quote
90% ze priblizne 107 tlacitek pokud ma "normalni" klavesnici je 96,3 tlacitka. takze kterou rukou ovladas mys :)

"Tattooed enemy are easy. Branding? Far more rough and nasty. Tough savage, yet intelligent"
"Jedinej rozdíl mezi snem a noční můrou je v tom, jaký máš koule, ty krávo." (Kočka z Wanted/Mrtvý nebo živý(v cestine))
Ilinia - Aquilonian - Guardian "Teh PolearmMaister"
Go to Top of Page

terawatt
Junior Member

flegr

916 Posts

Posted - 10/04/2008 :  20:03:50  Show Profile  Send terawatt an ICQ Message Send terawatt a Private Message  Reply with Quote
Mam konkretnejsi dotaz a budu vdecen za primou ci uprimnou odpoved.
Otazka zni: Jak bude resena regenerace many ?
Jako caster nechcu vyhodit 1/4 herniho casu v podrepu cucanim conjurovane vodky, ci poslouchat hlasky typu "WIPE, healers out of mana".

I've survived Chernobyl,Y2K,9/11,Bird flu,Mad cow disease,Swine flu,Ebola outbreak, African Swine Fever,SARS, MERS,COVID-19, Brexit,..NIBIRU BRING IT ON.


Go to Top of Page

nekrotyrael
Senior Member

3896 Posts

Posted - 10/04/2008 :  21:12:50  Show Profile  Visit nekrotyrael's Homepage Send nekrotyrael a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by terawatt
nechcu hlasky typu "WIPE, healers out of mana".


mno, ja doufam, ze se to bude se spatnym tymum stavat pravidelne :P

RL: LVL 1 S/S/S
AO: Ineea, Airashii, Nekrotyrael, Nanorexia

Go to Top of Page

Ilinia
New Member

240 Posts

Posted - 10/04/2008 :  21:27:01  Show Profile  Send Ilinia an ICQ Message Send Ilinia a Private Message  Reply with Quote
bud rad ze si mohl alespon neco cucat v Lineage 2 napr (nevim jak je to v tech novejsich verzich) sis proste drepl a cekal 10min nez se ti doplni mana :)

"Tattooed enemy are easy. Branding? Far more rough and nasty. Tough savage, yet intelligent"
"Jedinej rozdíl mezi snem a noční můrou je v tom, jaký máš koule, ty krávo." (Kočka z Wanted/Mrtvý nebo živý(v cestine))
Ilinia - Aquilonian - Guardian "Teh PolearmMaister"
Go to Top of Page

Blooderine
Starting Member

45 Posts

Posted - 11/04/2008 :  00:47:34  Show Profile Send Blooderine a Private Message  Reply with Quote
No ale melo to neco do sebe po tom nonstop grindeni si chvilku sednou a pokecat :))
Go to Top of Page

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 11/04/2008 :  06:47:59  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ilinia

90% ze priblizne 107 tlacitek pokud ma "normalni" klavesnici je 96,3 tlacitka. takze kterou rukou ovladas mys :)



precti si to jeste jednoou
na 90% ikonek ne na 90% klaves :-D jako ze vetsinu ikonek ovladam klavesnici


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.
Go to Top of Page

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 11/04/2008 :  06:49:02  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ilinia

bud rad ze si mohl alespon neco cucat v Lineage 2 napr (nevim jak je to v tech novejsich verzich) sis proste drepl a cekal 10min nez se ti doplni mana :)



no v dnesni dbe si kazdej spusti klienta 2-3x a taha za sebou buffery ;-D


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.
Go to Top of Page

M.C warior
Moderator

me

1073 Posts

Posted - 11/04/2008 :  09:35:11  Show Profile  Visit M.C warior's Homepage  Send M.C warior an ICQ Message Send M.C warior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rodier

tak ta pvp beta vkend registracka uz jede..

sem tam



Go to Top of Page

Ilinia
New Member

240 Posts

Posted - 11/04/2008 :  14:57:00  Show Profile  Send Ilinia an ICQ Message Send Ilinia a Private Message  Reply with Quote
ja sem takovejhle obr nemel !

"Tattooed enemy are easy. Branding? Far more rough and nasty. Tough savage, yet intelligent"
"Jedinej rozdíl mezi snem a noční můrou je v tom, jaký máš koule, ty krávo." (Kočka z Wanted/Mrtvý nebo živý(v cestine))
Ilinia - Aquilonian - Guardian "Teh PolearmMaister"
Go to Top of Page

Jaffa
Junior Member

982 Posts

Posted - 11/04/2008 :  15:32:04  Show Profile Send Jaffa a Private Message  Reply with Quote
Aby to nakonec nebyl pěknej stress test až se tam nahrne těch 15k lidí, radši tenhle event nechám plavat, budou stačit lagy až to pustěj naostro.

Last hope......Guild Wars 2
"that's not a log, that's a DICK!"

Edited by - Jaffa on 11/04/2008 15:56:49
Go to Top of Page

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 11/04/2008 :  21:18:05  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
no prej to bude jen nejaky zkurveny lobby skrz ktery si naklikas char.. a pote se objevis v neajky arene :(


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.
Go to Top of Page

Kromus
New Member

459 Posts

Posted - 12/04/2008 :  03:19:36  Show Profile  Send Kromus an ICQ Message Send Kromus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ilinia
Prej je nejlepsi barbarian diky skillu "zkus mi utyct a ja te podrbu moji sekerou do zad" z dalky ^^



Mno, momentalne je urcite nejlepsi v zkoumani textur zeme :)

Ten skill funguje s 2H zbrani asi na 10 m (dualwield jsem neskousel), mel bys ho dostat kolem lvl 40 (zalezi to od toho jak rozdelis featy), s tim ze pak o tu zbran prijdes na nekolik sekund. Mozna by slo za tu dobu swapnout novou z inventare, nevim neskousel jsem to, hned jsem to untrainul.
Dnes nahodili dalsi cca 4,5GB update tak jsem zvedav na zmeny.

Kromus, member of Clan of Northern Territory, DP (store administrator/retired)
Kromus, lvl 70 Barbarian Berserker <MdK>, Runnyeye server, EQ2 (retired)

Thoros, rifleman/sniper 24th panzerbrigade, WWII online (hybernating)
Modgud, EVE online (retired)
Go to Top of Page

M.C warior
Moderator

me

1073 Posts

Posted - 12/04/2008 :  06:18:44  Show Profile  Visit M.C warior's Homepage  Send M.C warior an ICQ Message Send M.C warior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kromus
Dnes nahodili dalsi cca 4,5GB update tak jsem zvedav na zmeny.




Tak hlavne pamatuj, ze my jsme na ne taky zvedavi :)
Go to Top of Page

Ilinia
New Member

240 Posts

Posted - 12/04/2008 :  06:54:46  Show Profile  Send Ilinia an ICQ Message Send Ilinia a Private Message  Reply with Quote
hlavne maji malinky updaty :)


"Tattooed enemy are easy. Branding? Far more rough and nasty. Tough savage, yet intelligent"
"Jedinej rozdíl mezi snem a noční můrou je v tom, jaký máš koule, ty krávo." (Kočka z Wanted/Mrtvý nebo živý(v cestine))
Ilinia - Aquilonian - Guardian "Teh PolearmMaister"
Go to Top of Page

Kromus
New Member

459 Posts

Posted - 13/04/2008 :  18:48:16  Show Profile  Send Kromus an ICQ Message Send Kromus a Private Message  Reply with Quote
Tak z posledniho patchu mam zatim jen pozitivni dojmy, lepsi optimalizace, rychlejsi zonovani, detailnejsi textury, ikonky a ty nenapadny veci kolem, takze toho 20.5. by z toho skutecne mohlo neco bejt :).
Byl wipe takze jsem toho zatim moc neskusil, akorat se mi zda ze komba budou mozna kratsi (low lvl stun je uz jen nakliknuti a hned stunuje).
Uvidime co s tim udela ten 15K stress pvp test.

Kromus, member of Clan of Northern Territory, DP (store administrator/retired)
Kromus, lvl 70 Barbarian Berserker <MdK>, Runnyeye server, EQ2 (retired)

Thoros, rifleman/sniper 24th panzerbrigade, WWII online (hybernating)
Modgud, EVE online (retired)
Go to Top of Page

Shemiramoth
Moderator

4339 Posts

Posted - 13/04/2008 :  18:51:21  Show Profile  Send Shemiramoth an ICQ Message Send Shemiramoth a Private Message  Reply with Quote
Ten PvP test bude pouze v BG's, takze realne siege to neotestuje, tzn. pochybuju ze tim budeme vedet, zda engine zvladne treba 150 lidi.

- If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude. Don't complain.
- When you can't run you crawl, when you can't crawl, when you can't do that, find someone to carry you.
- Achiever 27%, Explorer 67%, Killer 27%, Socializer 80%

Go to Top of Page

Aenstrius
New Member

101 Posts

Posted - 13/04/2008 :  22:12:19  Show Profile  Send Aenstrius an ICQ Message Send Aenstrius a Private Message  Reply with Quote
Aby sme sa tu vecer nenudili, napisem sem par postrehov z prave prebiehajucej trojhodinovej (19:00 - 22:00) Tech Bety.

Herneho klienta som si uz vopred udrziaval pekne aktualizovaneho, nech nestracam cas. Este vcera prisiel nejaky vacsi patch. Dnes kratko pred zacatim zacal patcher hlasit, ze nejake hash tabulky neboli dobre stiahnute a treba restartovat patcher. Po restarte ale stale hlasilo to iste. No nevadi, nasiel som nejaky adresar, odhadol, co by mohli byt hash tabulky a vymazal to (zazalohoval predom). Patcher sa rozbehol a zrazu chcel tahat 9,1 GB dat. To som, pol hodinu pred startom, zacal byt trochu nesvoj.

Vratil som nazad povodne subory a patcher sa zazracne rozbehol. Stiahol par MB dat a zahlasil, ze hra je up-to-date. Pockal som, kym spustia servery a s radostou siel hrat.

Prva chybicka krasy bola totalne pokazena grafika uz v menu, ale nie 2D ale iba 3D v pozadi. Ako keby tam boli velke roznofarebne trojuholniky cez seba poprepichovane a rozne sa otacali. No vsak nevadi, asi chybicka v menu, tak idem dalej, ze si vytvorim novu postavu. Kym som sa dostal na vyber postavy, ubehlo asi 20 minut. Strasne dlho-predlho to loadovalo a navonok nic nerobilo. 3D grafika bola rozbita aj tam, tak pozeram Video nastavenia a vidim, ze su zapnute shadery 3.0, tak ich zmenim na 2.x a hla, grafika je uz v poriadku.

Skusam si teda vytvorit postavu, vsetko ma strasne dlhu odozvu, ako keby kazdu vec tahalo zo zalagovaneho servera. Napriklad prepinam si nejake znacky na tele a nic sa nedeje, tak idem robit cosi ine a zrazu sa mi tam prepinaju na tele samy, pritom PC ani disk som nemal v tej chvili vytazeny. Tak si vytvorim panaka a idem do hry. Loadovacia obrazovka a nic... cakame.

Loadovacia obrazovka ma taku vlastnost, ze sa tam rychlo striedaju hlasky "Downloading from internet" a "Loading into memory", obe jadra su v tej chvili vytazene na 100%, progress bar tam trci niekolko minut, ked pride nakoniec, nic sa nedeje. Zvukova kulisa v pozadi (rozbitie lode a podvodne zvuky) sa niekolkokrat od zaciatku zopakuju. Kvalita... po 50 minutach som sa teda dostal prvykrat do hry.

Pri spustani patchera sa VZDY natiahne asi 5 MB patch, ktory ide uzasne rychlo asi 20 kB/s z pretazenych serverov, uplne vyborne. Tak to spustam priamo klientom bez patchera. Sice sa zobrazi aj command line okno s kompu ERROR hlasok, ale funguje to a nemusim cakat ako pako na patcher. Po dlhom cakani, restartovani a cakani som konecne v hre na plazi a trochu hram. Nebudem hodnotit samotnu hru, ale cisto len technicku stranku Tech Bety.

Hram hram, ping vylietava na 10 sekund (tam asi konci meranie), hlaska sa v chate objavi asi po minute. Rozne to disconnectuje. Po hodinke a pol od zaciatku sa vyhlasi, ze servery sa budu restartovat, su offline asi 10 minut alebo kolko. Ked funguju, napajam sa, zase cakam na uzasnu loadovaciu obrazovku, ktora nic nerobi, len trva.

Hra obcas ukrutne laguje, ale neberiem to ako chybu, je to Test Beta a nieco skusaju. Ide mi hlavne o tie neustale disconnecty. Na zaciatok som presiel uvodnych 5 levelov a az po ich prejdeni som mohol skusat, co bolo treba (Trading Post - nieco ako banka a aukcia dohromady). Takze po takych 2h 15m som nejako tych 5 levelov presiel a dostal sa pred mestske brany. Tam som uz mohol skusat, co bolo treba, samozrejme to nebolo take jednoduche. Neustale disconnecty zo servera, lagy, "rollbacky" (robim cosi, disconnect, a potom sa objavim niekde o par desiatok metrov nazad odkedy prestala komunikacia so serverom).

Vyskusal som akurat naukladat par oblecenia a bananov do Trade Postu, predat cosi, kupit, celkovo tak 10 minut. Do mesta som sa pre lagy a disconnecty ani nedostal (bolo treba kecat so straznikom, ale slova od neho nechodili lebo server). Podla chatu tam loadovacie obrazovky niekomu vytazovali stvorjadro na 100%.

Moje celkove hodnotenie Tech Bety (nie hry) je: 1/5
Toto som pisal pocas tych troch hodin, vzdy ked som cakal na login alebo load hry. Celkom pekny wall of text. Dokopy som si zahral mozno 40 minut z troch hodin. A to chcu o tyzden ci kedy robit PvP test s 15 tisic ludmi? Dufam, ze to daju dovtedy nejako dokopy. Teraz uz presne na cas vypli servery a koniec, do mesta som sa ani nedostal.
Go to Top of Page

Kromus
New Member

459 Posts

Posted - 13/04/2008 :  22:49:06  Show Profile  Send Kromus an ICQ Message Send Kromus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aenstrius
...........



V tech testu jsem se ted nedostal dal jak je char creation ale na to jsem v tech jejich tech testech zvyklej :)
Jinak ta chyba grafiky je mozna v ovladacich/grafice me shadery 3.0 fachaj uplne v pohode, mam 8800 gtx a starsi 169.21 ovladace

Kromus, member of Clan of Northern Territory, DP (store administrator/retired)
Kromus, lvl 70 Barbarian Berserker <MdK>, Runnyeye server, EQ2 (retired)

Thoros, rifleman/sniper 24th panzerbrigade, WWII online (hybernating)
Modgud, EVE online (retired)
Go to Top of Page

tempest
New Member

229 Posts

Posted - 14/04/2008 :  02:32:47  Show Profile  Send tempest an ICQ Message Send tempest a Private Message  Reply with Quote
diky za prubezne info
Go to Top of Page

Ryarr
Starting Member

43 Posts

Posted - 14/04/2008 :  12:25:15  Show Profile Send Ryarr a Private Message  Reply with Quote
Tech testy jsou vsechny takovy jak popisujes, jde o to napsat na Funcom fora par postrehu a dostanes invite do general bety.
Me se za asi 4 tech bety povedlo dvakrat si asi na 5 min zahrat nez to spadlo. V general bete uz je to lepsi, ale taky zadna slava.



Kostilam ret. (VG)
Hromobyj ret. (EQ2)
Mrtvychlapec (AoC, Targuen, 1. centurion V. kohorty)
Go to Top of Page

Khostri
prudič

2210 Posts

Posted - 14/04/2008 :  12:31:58  Show Profile  Send Khostri an ICQ Message Send Khostri a Private Message  Reply with Quote
Nechci tu rozpoutávat flame, ale tihle mi přesně připomíná AO, včetně toho jejich systému serverů založených na real time databázi.
AO jsem bohužel koupil předem, u AoC jsem to neudělal a ani neudělám :)

Chci se pro zajímavost zeptat - zkoušel jste někdo AoC (případně WHO, pokud někdo zkoušel obojí) na 4jádru? Využívá je to nebo je to stejné jako u offline her, kde jsou 2 jádra max?

PC, PS3, iPad
Go to Top of Page

tempest
New Member

229 Posts

Posted - 14/04/2008 :  14:51:33  Show Profile  Send tempest an ICQ Message Send tempest a Private Message  Reply with Quote
predobjednavku jsem taky nedaval, ani ten mount mne nezvikla, chci vedet jak na tom bude hra po spusteni, jestli to bude stabilni a jesli behem prvniho mesice prijde 30 updatu
Go to Top of Page

M.C warior
Moderator

me

1073 Posts

Posted - 14/04/2008 :  14:56:54  Show Profile  Visit M.C warior's Homepage  Send M.C warior an ICQ Message Send M.C warior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tempest

predobjednavku jsem taky nedaval, ani ten mount mne nezvikla, chci vedet jak na tom bude hra po spusteni, jestli to bude stabilni a jesli behem prvniho mesice prijde 30 updatu



Ja dostal predobjednavku AoC od pritelkyne k narozeninam, takze me nezbude nez doufat, ze to daj rychle nejak dokupy ..

Hele treba nas jen napinaj, v realu uz na to pecou, maj nekde na lokalu pustenou naprosto vyladenou verzy AoC a uklizecka s nastenkarem planuji nejake fake akce jako PvP stress testy atd
Go to Top of Page

Bajaja
New Member

168 Posts

Posted - 14/04/2008 :  15:37:59  Show Profile Send Bajaja a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by M.C warior

[quote]

Ja dostal predobjednavku AoC od pritelkyne k narozeninam, takze me nezbude nez doufat, ze to daj rychle nejak dokupy ..




Nemůžu tvé přítelkyni dát číslo na moji manželku? Že by jí vysvětlila, jakej dárek by mě po letech udělal radost...
(I když kdo ví jak to s AoC bude.)
Go to Top of Page

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 14/04/2008 :  18:58:42  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
chci se zeptat jakej tam vubec je crafting.. jestli ho nekdo v bete zkousel :) .. jenom tak sbezne.. jestli je vice ve stylu wowka tzn poklikat a nazdar.. nebo je to vic o chozeni a interaktivite jako eq2 nebo vanguard..

a dalsi info o craftu


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.
Go to Top of Page

Meddy
Moderator

sobota

5760 Posts

Posted - 14/04/2008 :  19:35:40  Show Profile Send Meddy a Private Message  Reply with Quote
Predbezne informace o craftingu neni problem najit na prislusnych forech a byl zminovany v nekolika rozhovorech. Naprosto nechapu jak je mozne ze uz to nemas v maliku a naopak ty nam uz davno nevysvetlujes jak je genialni/totalne na hovno.

http://community.ageofconan.com/wsp/conan/frontend.cgi?utm_source=newsletter&utm_medium=online&utm_campaign=Clan_of_Conan&utm_content=issue13&func=publish.show&table=CONTENT&func_id=2203

STS Chvojkovice-Brod

Edited by - Meddy on 14/04/2008 19:38:15
Go to Top of Page

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 15/04/2008 :  00:04:54  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
Protoze jsem se o nej az doted nezajimal? :)

a btw - nikomu nic nevysvetluji. Jen rikam svuj nazor - a ten nikomu necpu.

btw2 - dekuji za odkaz. je videt ze jsi hodny chlapec a nemyslel si to tak zle


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.

Edited by - Rodier on 15/04/2008 00:08:12
Go to Top of Page

Trasher
Moderator

water

376 Posts

Posted - 15/04/2008 :  15:03:07  Show Profile Send Trasher a Private Message  Reply with Quote
tu mate obrazky z posledniho beta patche [medium detail]

http://picasaweb.google.com/xao.martin/Patch144/photo#5189389656970009698

co je vic,nez pristani bez padaku ?
https://www.youtube.com/watch?v=o2xmAWS4akE&feature=youtu.be&t=1m40s
Go to Top of Page

Kromus
New Member

459 Posts

Posted - 15/04/2008 :  15:16:46  Show Profile  Send Kromus an ICQ Message Send Kromus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Khostri
Chci se pro zajímavost zeptat - zkoušel jste někdo AoC (případně WHO, pokud někdo zkoušel obojí) na 4jádru? Využívá je to nebo je to stejné jako u offline her, kde jsou 2 jádra max?



http://www.tentonhammer.com/node/21905

"Vic jader, lepsi vykon"
Mam quad core a 2 jadra mi vytezuje vic, podle postu v bete ten beta client zatim 4 jadra nevyuziva.

Jinak vcera nahodili dalsi 4,42 GB patch takze to zas vidim na dalsi 2-3 dny 40 kB/sec...

Kromus, member of Clan of Northern Territory, DP (store administrator/retired)
Kromus, lvl 70 Barbarian Berserker <MdK>, Runnyeye server, EQ2 (retired)

Thoros, rifleman/sniper 24th panzerbrigade, WWII online (hybernating)
Modgud, EVE online (retired)
Go to Top of Page

tempest
New Member

229 Posts

Posted - 15/04/2008 :  16:29:33  Show Profile  Send tempest an ICQ Message Send tempest a Private Message  Reply with Quote
neni ta velkiost patchu nejaka divna? vzdyt v tech 4G musi bejt snad polovina textur z cely hry (?)
Go to Top of Page

Rashaverak
Senior Member

3721 Posts

Posted - 15/04/2008 :  16:31:45  Show Profile  Send Rashaverak an ICQ Message Send Rashaverak a Private Message  Reply with Quote
jestli hra sestava z 2x 4GB filu a v jednom filu zmeni textovy popisek questu ...

lastfm
Go to Top of Page

Jaffa
Junior Member

982 Posts

Posted - 15/04/2008 :  17:07:32  Show Profile Send Jaffa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Trasher

tu mate obrazky z posledniho beta patche [medium detail]

http://picasaweb.google.com/xao.martin/Patch144/photo#5189389656970009698



Hmmm tohle je jen medium?? teda je to dost dobrý graficky na medium aspoň mě se to líbí čekal sem horší.Takže jestli se povedou takové věci jako v-sync a práce s HDD tak sem spokojenej.

Last hope......Guild Wars 2
"that's not a log, that's a DICK!"
Go to Top of Page

Arnold
New Member

358 Posts

Posted - 15/04/2008 :  19:10:27  Show Profile Send Arnold a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jaffa

quote:
Originally posted by Trasher

tu mate obrazky z posledniho beta patche [medium detail]

http://picasaweb.google.com/xao.martin/Patch144/photo#5189389656970009698



Hmmm tohle je jen medium?? teda je to dost dobrý graficky na medium aspoň mě se to líbí čekal sem horší.Takže jestli se povedou takové věci jako v-sync a práce s HDD tak sem spokojenej.



jj vypadá to sexy, pokud se to bude i slušně hýbat na mainstreamu, tak paráda .....
Go to Top of Page

-Mike-
Average Member

1308 Posts

Posted - 15/04/2008 :  20:18:47  Show Profile  Send -Mike- an ICQ Message Send -Mike- a Private Message  Reply with Quote
Nemohl by nekdo ukazat nejake screenshoty v 1920*1200?

Krabice je zaklad.
Go to Top of Page

Kromus
New Member

459 Posts

Posted - 16/04/2008 :  13:00:56  Show Profile  Send Kromus an ICQ Message Send Kromus a Private Message  Reply with Quote
http://b.imagehost.org/view/0506/zzz1.png

1024/768, vic ze svy 5 let stary Belinei nedostanu. Ale stejne se na to da koukat :)
Bloom a podobny serepeticky jsou vyply, neni to zatim dostatecne optimalizovany.

Kromus, member of Clan of Northern Territory, DP (store administrator/retired)
Kromus, lvl 70 Barbarian Berserker <MdK>, Runnyeye server, EQ2 (retired)

Thoros, rifleman/sniper 24th panzerbrigade, WWII online (hybernating)
Modgud, EVE online (retired)
Go to Top of Page

Atronach
Moderator

casea

2069 Posts

Posted - 16/04/2008 :  13:07:40  Show Profile Send Atronach a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kromus
1024/768, vic ze svy 5 let stary Belinei nedostanu. Ale stejne se na to da koukat :)
Proc ma na hlave tu vysouseci prilbu od holice? :-O

WOW: Kasicka, Druid, [Ceska Legie]. Moonglade
TESO: Kasicka, Templar, [Ceska Legie, MdK], EU
Rift: Kasicka, Cleric, [Ceska legie], Gelidra
EQ2: Kasicka, Inquizitor, [Ceska legie], Splitpaw
AoC: Casea, Necro, [Legie], Dagon
Lotro: Casea, Minstrel, [Myth], Snow
Vanguard [R.I.P.]: Attronach, High Elf Psionist, [MdK]

Go to Top of Page

M.C warior
Moderator

me

1073 Posts

Posted - 16/04/2008 :  14:15:47  Show Profile  Visit M.C warior's Homepage  Send M.C warior an ICQ Message Send M.C warior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Atronach

quote:
Originally posted by Kromus
1024/768, vic ze svy 5 let stary Belinei nedostanu. Ale stejne se na to da koukat :)
Proc ma na hlave tu vysouseci prilbu od holice? :-O



Ty ja ti nevim, ale rika se tomu susaku u holice urcite prilba ? Cim te pak striha, epickyma cepelema smrti ?
Go to Top of Page

Jaffa
Junior Member

982 Posts

Posted - 16/04/2008 :  20:16:58  Show Profile Send Jaffa a Private Message  Reply with Quote
Potvrzení všech bonusu u hry a vysvětlení jak to je s hraním o 3 dny dříve za 5 USD/UE.Takže konečně snad konec humbuku kolem verzí hry, spuštění atd.

http://community.ageofconan.com/wsp/conan/frontend.cgi?func=publish.show&template=content&func_id=2393&table=CONTENT

Last hope......Guild Wars 2
"that's not a log, that's a DICK!"
Go to Top of Page

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 18/04/2008 :  01:22:08  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
dostal se nekdo do ty pvp bety?

edit - Trashere.. link 404 not found :( ti to smazali?


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.

Edited by - Rodier on 18/04/2008 01:26:13
Go to Top of Page

Trasher
Moderator

water

376 Posts

Posted - 18/04/2008 :  01:29:13  Show Profile Send Trasher a Private Message  Reply with Quote
tak tedy postuju znova [omluva to Xao]

http://picasaweb.google.com/xao.martin/164?authkey=zW6OHBSy9Hk

co je vic,nez pristani bez padaku ?
https://www.youtube.com/watch?v=o2xmAWS4akE&feature=youtu.be&t=1m40s

Edited by - Trasher on 18/04/2008 01:30:27
Go to Top of Page

Trasher
Moderator

water

376 Posts

Posted - 18/04/2008 :  01:44:35  Show Profile Send Trasher a Private Message  Reply with Quote
The Open Beta will start on the 1st of May at 1500 GMT / 0900 EST.

Heads will Roll as Age of Conan moves into Open Beta
Posted: - 17.04.2008

Open Beta exclusively available through FilePlanet.com and partner IGN sites.

50.000 aspiring barbarians may enter Hyboria on May 1st 2008.

Funcom, Eidos and IGN are proud to announce that Open Beta for Age of Conan will start on May 1. The Open Beta will be hosted exclusively by IGN’s popular game download site, FilePlanet.com, as well as being offered through partner IGN sites such as Gamespy.com, Tentonhammer.com and Warcry.com. The application pages at FilePlanet.com are now open for registrations, and gamers from across the world can sign up. As 50.000 gamers prepare their Hyborian assault, rivers of blood are about to flow, and it’s exclusively available through FilePlanet and IGN partner sites.

co je vic,nez pristani bez padaku ?
https://www.youtube.com/watch?v=o2xmAWS4akE&feature=youtu.be&t=1m40s

Edited by - Trasher on 18/04/2008 01:48:10
Go to Top of Page

Trasher
Moderator

water

376 Posts

Posted - 18/04/2008 :  01:52:42  Show Profile Send Trasher a Private Message  Reply with Quote
cete vyhrat 3 mesice gratis ?

http://aoc.wikia.com/wiki/AoCWiki:Giveaway-The_Hunt_for_Mitra

co je vic,nez pristani bez padaku ?
https://www.youtube.com/watch?v=o2xmAWS4akE&feature=youtu.be&t=1m40s
Go to Top of Page

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 18/04/2008 :  03:27:16  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
no ja doufam ze ty cerveny hnusny napisy nad postavama nejak zmeni.. :)

tak FP vyzaduje placeni ;-D uvidime co TenTon a IGN..

You do not need to be subscribed to register and get instant email notification when beta signups begin.

Beta signups will require a FilePlanet or Founders' Club subscription and begin next week!


open letter od Jorgena z Funcomu ohledne Open Bety (level cap atp..)
http://forums.ageofconan.com/showthread.php?p=1699087#post1699087


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.

Edited by - Rodier on 18/04/2008 04:35:48
Go to Top of Page

Ilinia
New Member

240 Posts

Posted - 18/04/2008 :  16:24:48  Show Profile  Send Ilinia an ICQ Message Send Ilinia a Private Message  Reply with Quote
ja sem se teda za 16 babek tam regnul a uvidime jestli dostanu tu open betu

"Tattooed enemy are easy. Branding? Far more rough and nasty. Tough savage, yet intelligent"
"Jedinej rozdíl mezi snem a noční můrou je v tom, jaký máš koule, ty krávo." (Kočka z Wanted/Mrtvý nebo živý(v cestine))
Ilinia - Aquilonian - Guardian "Teh PolearmMaister"
Go to Top of Page

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 18/04/2008 :  17:09:10  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
hh sis mel dat preorder a 16.5. zaplatit 5 babek a mit nejen 3 denni start ale hlavne 10 dni hrani zdarma :-D

a kdyby se ti to nelibilo, tak tu krabici odmitnes bez udani duvodu a mas money zpet.


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.
Go to Top of Page

Jaffa
Junior Member

982 Posts

Posted - 18/04/2008 :  17:32:41  Show Profile Send Jaffa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rodier

hh sis mel dat preorder a 16.5. zaplatit 5 babek a mit nejen 3 denni start ale hlavne 10 dni hrani zdarma :-D

a kdyby se ti to nelibilo, tak tu krabici odmitnes bez udani duvodu a mas money zpet.



těch 10 dní je ale právě za těch 5EU/USD takže to zdarma není

Last hope......Guild Wars 2
"that's not a log, that's a DICK!"
Go to Top of Page

Ilinia
New Member

240 Posts

Posted - 18/04/2008 :  17:43:39  Show Profile  Send Ilinia an ICQ Message Send Ilinia a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rodier

hh sis mel dat preorder a 16.5. zaplatit 5 babek a mit nejen 3 denni start ale hlavne 10 dni hrani zdarma :-D

a kdyby se ti to nelibilo, tak tu krabici odmitnes bez udani duvodu a mas money zpet.



preorder mam samozrejme taky ale to neni duvod nezkusit open betu :)

"Tattooed enemy are easy. Branding? Far more rough and nasty. Tough savage, yet intelligent"
"Jedinej rozdíl mezi snem a noční můrou je v tom, jaký máš koule, ty krávo." (Kočka z Wanted/Mrtvý nebo živý(v cestine))
Ilinia - Aquilonian - Guardian "Teh PolearmMaister"
Go to Top of Page

Rodier
Moderator

StavkaDJu

4328 Posts

Posted - 19/04/2008 :  06:42:29  Show Profile  Visit Rodier's Homepage  Send Rodier an ICQ Message Send Rodier a Private Message  Reply with Quote
zajimava hadka
Darkfall vs Age of Conan

http://forums.ageofconan.com/showthread.php?t=68394&highlight=darkfall

(hadka developeru)


First of all, who cares? Goodbye! Don't let the door hit you in the ass when you leave!
Secondly, you will still buy this. Stop fishing for attention you lonely little troll.
Go to Top of Page

M.C warior
Moderator

me

1073 Posts

Posted - 19/04/2008 :  10:25:22  Show Profile  Visit M.C warior's Homepage  Send M.C warior an ICQ Message Send M.C warior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rodier

zajimava hadka
Darkfall vs Age of Conan

http://forums.ageofconan.com/showthread.php?t=68394&highlight=darkfall

(hadka developeru)



Nemohl by jsi z toho udelat nejaky strucny vytah prosim ? :)
Go to Top of Page
Page: of 48 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic  New Poll New Poll
 Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Diskuzní klub hráčů online her © © 2000 CzechHeroes Go To Top Of Page
This page was generated in 0,69 seconds. on eygor Snitz Forums 2000